قیمت تایپ سال 1402 – تعرفه مرجع رسمی تایپ در کشور

قیمت تایپ سال 1402

در این پست قصد داریم به یکی از سؤالات پرتکرار کاربرانی که در حوزۀ خدمات تایپ فعالیت می‌کنند بپردازیم، یعنی قیمت تایپ!

قیمت تایپ از آن دست خدماتی است که به هیچ عنوان قیمت واحدی نبوده و هر فرد، موسسه، وبسایت و شهری تعرفه خاص خودش را دارد! در تمامی صنف‌های دیگر قیمت‌های بازار همیشه برابر و یا بیشتر از نرخ اتحادیه است اما در حوزه تایپ و خدمات کامپیوتر نه تنها قیمت‌های بازار برابر نرخ اتحادیه نیست بلکه حتی تا 50 برابر هم زیر نرخ اتحادیه است! و این نشان از عمق فاجعه خدمات تایپ در کشور است.

مرجع رسمی اعلام تعرفه تایپ در کشور

مرجع رسمی برای اعلام قیمت و تعرفه تایپ اتحادیه صنف فن‌آوران رایانه (اتحادیه کامپیوتر) می‌باشد که معمولاً  این نرخنامه در اواخر اردیبهشت یا خردادماه هر سال اعلام می‌شود. نرخ اتحادیه هر شهر نسبت به شهرهای دیگر اندکی متفاوت است، مثلا در شهرهای بزرگ مثل تهران تعرفه نسبت به شهرهای کوچک کمی بیشتر است ولی زیاد تفاوت فاحش قیمت نسبت به همدیگر ندارد. بنابراین اگر اتحادیه شهر شما نرخنامه‌ای را در سایت منتشر نکرده و یا اعلام نکرده می‌توانید مبنا را نرخنامه اتحادیه فن‌آوران شهر تهران یا نهایتش 10درصد پایین‌تر قرار دهید.

قیمت تایپ فارسی در سال 1401

با توجه به اینکه در زمان نگارش این مقاله هنوز نرخنامه‌ای از طرف اتحادیه کامپیوتر تهران منتشر نشده، لازم است یک نیم‌نگاهی به نرخنامه سال 1401 داشته باشیم تا براساس آن نرخ قیمت تایپ را برای سال 1402 برآورد کنیم.

نرخی که اتحادیه کامپیوتر تهران برای تایپ فارسی ساده 18 خطی (همان 250 کلمه) در سال 1401 اعلام کرده بود برابر 15،000 تومان است. که در سال 1400 برابر 9000 تومان بود. تصویر نرخنامه اتحادیه فن‌آوران رایانه را در زیر مشاهده می‌کنید.

 

برای دانلود نرخنامه کامل 1401 خدمات کامپیوتر و کافی‌نت‌ها کلیک کنید… 

 

قیمت تایپ فارسی در سال 1402

با توجه به افزایش تورم و افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 به میزان 20 درصد، انتظار داریم قیمت تایپ فارسی در سال 1402 حداقل برابر 18،000 الی 20،000 تومان باشد.

قیمت تایپ انگلیسی در سال 1402

اگر سختی کار تایپ انگلیسی را در بدترین حالت ممکن حداقل سه برابر سختی تایپ فارسی در نظر بگیریم پس با این حساب قیمت تایپ انگلیسی باید حداقل 60،000 تومان باشد.

قیمت تایپ عربی در سال 1402

تایپ عربی هم مانند تایپ انگلیسی سختی کارش حداقل سه برابر تایپ فارسی هست پس بنابراین قیمت تایپ عربی هم حداقل 60،000 تومان باید باشد.

قیمت تایپ ریاضی در سال 1402

تایپ ریاضی با توجه به پیچیدگی و سختی فرمول‌ها و معادلات و همچنین رسم شکل یا نمودار حداقل 3 الی 5 برابر تایپ فارسی اگر در نظر بگیریم بنابراین قیمت تایپ ریاضی حدود 60،000 الی 100،000 تومان خواهد بود.

 

اما واقعیت بازار چیز دیگری است!!!

واقعیت این است که همۀ این قیمت‌ها در تئوری و روی کاغذ توسط اتحادیه‌ها اعلام می‌شود اما بخاطر بازار رقابتی و سیل عظیم بیکاران و تایپیست‌ها و وبسایت‌های این حوزه، قیمت تایپ در بازار یک بیستم این مبالغ هم نخواهد بود!

مشکلی که الان در حوزه خدمات تایپ و ترجمه و کلا خدمات حوزه کامپیوتر در کشور با آن روبرو هستیم این است که خیلی از افراد و وبسایت‌ها قیمت‌های کذایی و خیلی پایین را ادعا می‌کنند؛ مثلاً 250، 300 یا 500 یا 1000 تومن برای هر صفحه! و خیلی از افراد فکر می‌کنند که واقعاً قیمت تایپ این قیمت‌ها است در حالیکه قیمت واقعی تایپ بیش از 50 برابر این قیمت‌ها است و این افراد و وبسایت‌ها صرفاً بخاطر مجبور بودن و بیکاری و بازار رقابتی این قیمت‌های پایین رو اعلام می‌کنند، تا سفارش بگیرند و در مدت زمان خیلی کوتاه با پیدا کردن شغل دیگر و یا فهمیدن اینکه این‌قیمت‌ها به‌صرفه نیست و فقط حمالی محض هستند، این کار را رها می‌کنند اما این افراد باعث نوعی اختلال و برهم‌زنی قیمت در بازار شده و به عبارتی قیمت واقعی بازار را خراب می‌کنند و کسانی را که به صورت حرفه‌ای در این بازار مشغول بکار هستند با مشکل جدی روبرو می‌کنند؛ چرا که تغییر ذهنیت و رفتار مشتریان به قیمت واقعی خیلی سخت می‌شود!

عوامل تأثیرگذار بر قیمت تایپ

عوامل مهمی که بر قیمت تایپ تأثیرگذار هستند عبارتند از: کیفیت، سرعت، پشتیبانی؛ بنابراین قیمت یک تایپ تمیز و حرفه‌ای که توسط یک تایپیست مسلط و حرفه‌ای انجام می‌گیرد با یک تایپ شلخته و پرایراد و درجه 5 که توسط یک تایپیست آماتور صورت می‌گیرد زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود و یا تعرفه یک تایپی که به صورت فوری و یا شبانه انجام می‌شود بالطبع چند برابر تایپ حالت عادی خواهد بود. باید توجه کرد که افرادی که صرفاً دنبال تایپ ارزان و بی‌کیفیت هستند بعداً مجبور خواهند شد چندین برابر همان هزینه را دوباره به یک مرکز یا تایپیست حرفه‌ای پرداخت کنند تا این تایپ بی‌کیفیت و به دردنخور را به یک تایپ تمیز و حرفه‌ای تبدیل کنند و در این میان هم هزینه و هم زمان باارزش خود را از دست خواهند داد.

جمع‌بندی

فعالان حوزۀ تایپ و خدمات کامپیوتری در کشور با مشکلات زیادی مواجه هستن؛ برای رفع مشکل تعرفه تایپ نیاز به همراهی و مشارکت تمامی تایپیست‌ها، موسسات، وبسایت‌ها، کافی‌نت‌ها، خدمات کامپیوتری‌ها و… است تا به صورت متحد، قیمت تایپ را به قیمت واقعی و اصلی خود یعنی حداقل برابر نرخ اتحادیه در نظر بگیرند تا حق تمامی تایپیست‌ها و  کسانی که در این حوزه کار می‌کنند ضایع نشود؛ چراکه الان در سال 1402 کپی هر صفحه A4 حداقل برابر 2000 تومان است پس چگونه می‌توان از تایپ 500 تومانی حرف زد؟ حرف زدن از تایپ 500، 1000، 2000 تومانی دقیقاً مصداق بارز برده‌داری نوین و خون تایپیست‌ها را در شیشه کردن هست! که متأسفانه برخی افراد و وبسایت‌ها این رویه را در پیش گرفتند!

 

لطفاً شما هم نظرات و پیشنهادات و تجربیات خودتونو در رابطه با تعرفه تایپ و شغل تایپیست‌ها از بخش پایین دیدگاه‌ها با ما و بقیه دوستان به اشتراک بگذارید و به ما بگویید به نظرتان این قیمت‌هایی که الان در بازار برای تایپ هست آیا قیمت‌‌های واقعی هست یا نه؟ و چه راهکاری برای رفع این معضل تعرفه تایپ پیشنهاد می‌کنید؟

 

5 پاسخ

  1. همیشه بودن کسانی که کار تایپ رو با قیمت پایین تر انجام میدن اما به چه قیمتی ؟!
    کار تایپ اونقدر طاقت فرسا هست و مشکلات بعدش اونقدر زیاده که بعضی از افراد اصلا به این موضوع فکر نمیکنن و فقط قصدشون انجام کار به هر قیمتی هست.

  2. سلام ممنونم از همدردی شما
    سالهاست که این مسئله وجود دارد و حتماً باید یک فکری برای رساندن تایپ به قیمت اتحادیه بشود.

  3. سلام من هم تایپیست بودم ، سختی کار تایپ زیاد است و چقدر خوب همه با هم به نرخ اتحادیه کار کنیم ، متاسفانه کسانی که تایپ را صفحه ای 500 تومان می گیرند خودشون تایپ نمیکنند ، دیگران هم تا جایی میتونند تایپ کنند بعد از آن به دلیل دستمزد کم انصراف میدهند

  4. بالاخره یه سایت پیدا شد حرف دل تایپیست ها رو زد ممنون از شما امیدوارم یه نرخ ثابت برای هرسال ثبت شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط