قیمت تایپ سال 1403- تعرفه مرجع رسمی تایپ در کشور

قیمت-تایپ-سال--1403---تایپ-خونه

در این پست قصد داریم به یکی از سؤالات پرتکرار کاربرانی که در حوزۀ خدمات تایپ فعالیت می‌کنند بپردازیم، یعنی قیمت تایپ!

قیمت تایپ از آن دست خدماتی است که به هیچ عنوان قیمت واحدی نبوده و هر فرد، موسسه، وبسایت و شهری تعرفه خاص خودش را دارد! در تمامی صنف‌های دیگر قیمت‌های بازار همیشه برابر و یا بیشتر از نرخ اتحادیه است اما در حوزه تایپ و خدمات کامپیوتر نه تنها قیمت‌های بازار برابر نرخ اتحادیه نیست بلکه حتی تا 50 برابر هم زیر نرخ اتحادیه است! و این نشان از عمق فاجعه خدمات تایپ در کشور است.

مرجع رسمی اعلام تعرفه تایپ در کشور

مرجع رسمی برای اعلام قیمت و تعرفه تایپ اتحادیه صنف فن‌آوران رایانه (اتحادیه کامپیوتر) می‌باشد که معمولاً  این نرخنامه در اواخر اردیبهشت یا خردادماه هر سال اعلام می‌شود. نرخ اتحادیه هر شهر نسبت به شهرهای دیگر اندکی متفاوت است، مثلا در شهرهای بزرگ مثل تهران تعرفه نسبت به شهرهای کوچک کمی بیشتر است ولی زیاد تفاوت فاحش قیمت نسبت به همدیگر ندارد. بنابراین اگر اتحادیه شهر شما نرخنامه‌ای را در سایت منتشر نکرده و یا اعلام نکرده می‌توانید مبنا را نرخنامه اتحادیه فن‌آوران شهر تهران یا نهایتش 10درصد پایین‌تر قرار دهید.

قیمت تایپ فارسی در سال 1403

نرخی که اتحادیه کامپیوتر تهران (فناوران رایانه) برای تایپ فارسی ساده فوری 18 خطی (همان 250 کلمه) در سال 1403 اعلام کرده است برابر 40،000 تومان است و در واقع برای تایپ حالت عادی برابر 30،000 تومان خواهد بود. برای تایپ تیتر ساده (مثلا یکی دو کلمه) هم قیمت 25000 تومان اعلام کرده است. (قیمت تایپ ساده در سال 1402 برابر 20،000 تومان بود).

تصویر نرخنامه اتحادیه فن‌آوران رایانه در سال 1403 را در زیر مشاهده می‌کنید.

قیمت-تایپ-سال-1403

 

برای دانلود نرخنامه کامل 1403 خدمات کامپیوتر و کافی‌نت‌ها کلیک کنید… 

 

 

قیمت تایپ انگلیسی در سال 1402

اگر سختی کار تایپ انگلیسی را در بدترین حالت ممکن حداقل سه برابر سختی تایپ فارسی در نظر بگیریم پس با این حساب قیمت تایپ انگلیسی حداقل 90،000 الی 100،000 تومان خواهد بود.

قیمت تایپ عربی در سال 1402

تایپ عربی هم مانند تایپ انگلیسی سختی کارش حداقل سه برابر تایپ فارسی هست پس بنابراین قیمت تایپ عربی هم حداقل 100،000 تومان خواهد بود.

قیمت تایپ ریاضی در سال 1402

تایپ ریاضی با توجه به پیچیدگی و سختی فرمول‌ها و معادلات و همچنین رسم شکل یا نمودار حداقل 3 الی 5 برابر تایپ فارسی اگر در نظر بگیریم بنابراین قیمت تایپ ریاضی حدود 100،000 الی 150،000 تومان خواهد بود.

 

اما واقعیت بازار چیز دیگری است!!!

واقعیت این است که همۀ این قیمت‌ها در تئوری و روی کاغذ توسط اتحادیه‌ها اعلام می‌شود اما بخاطر بازار رقابتی و سیل عظیم بیکاران و تایپیست‌ها و وبسایت‌های این حوزه، قیمت تایپ در بازار یک بیستم این مبالغ هم نخواهد بود!

مشکلی که الان در حوزه خدمات تایپ و ترجمه و کلا خدمات حوزه کامپیوتر در کشور با آن روبرو هستیم این است که خیلی از افراد و وبسایت‌ها قیمت‌های کذایی و خیلی پایین را ادعا می‌کنند؛ مثلاً 500، 1000یا 2000 تومن برای هر صفحه! و خیلی از افراد فکر می‌کنند که واقعاً قیمت تایپ این قیمت‌ها است در حالیکه قیمت واقعی تایپ بیش از 50 برابر این قیمت‌ها است و این افراد و وبسایت‌ها صرفاً بخاطر مجبور بودن و بیکاری و بازار رقابتی این قیمت‌های پایین رو اعلام می‌کنند، تا سفارش بگیرند و در مدت زمان خیلی کوتاه با پیدا کردن شغل دیگر و یا فهمیدن اینکه این‌قیمت‌ها به‌صرفه نیست و فقط حمالی محض هستند، این کار را رها می‌کنند اما این افراد باعث نوعی اختلال و برهم‌زنی قیمت در بازار شده و به عبارتی قیمت واقعی بازار را خراب می‌کنند و کسانی را که به صورت حرفه‌ای در این بازار مشغول بکار هستند با مشکل جدی روبرو می‌کنند؛ چرا که تغییر ذهنیت و رفتار مشتریان به قیمت واقعی خیلی سخت می‌شود!

عوامل تأثیرگذار بر قیمت تایپ

عوامل مهمی که بر قیمت تایپ تأثیرگذار هستند عبارتند از: کیفیت، سرعت، پشتیبانی؛ بنابراین قیمت یک تایپ تمیز و حرفه‌ای که توسط یک تایپیست مسلط و حرفه‌ای انجام می‌گیرد با یک تایپ شلخته و پرایراد و درجه 5 که توسط یک تایپیست آماتور صورت می‌گیرد زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود و یا تعرفه یک تایپی که به صورت فوری و یا شبانه انجام می‌شود بالطبع چند برابر تایپ حالت عادی خواهد بود. باید توجه کرد که افرادی که صرفاً دنبال تایپ ارزان و بی‌کیفیت هستند بعداً مجبور خواهند شد چندین برابر همان هزینه را دوباره به یک مرکز یا تایپیست حرفه‌ای پرداخت کنند تا این تایپ بی‌کیفیت و به دردنخور را به یک تایپ تمیز و حرفه‌ای تبدیل کنند و در این میان هم هزینه و هم زمان باارزش خود را از دست خواهند داد.

جمع‌بندی

فعالان حوزۀ تایپ و خدمات کامپیوتری در کشور با مشکلات زیادی مواجه هستن؛ برای رفع مشکل تعرفه تایپ نیاز به همراهی و مشارکت تمامی تایپیست‌ها، موسسات، وبسایت‌ها، کافی‌نت‌ها، خدمات کامپیوتری‌ها و… است تا به صورت متحد، قیمت تایپ را به قیمت واقعی و اصلی خود یعنی حداقل برابر نرخ اتحادیه در نظر بگیرند تا حق تمامی تایپیست‌ها و  کسانی که در این حوزه کار می‌کنند ضایع نشود؛ چراکه الان در سال 1403 کپی هر صفحه A4 حداقل برابر 5000 تومان است که خود اتحادیه هم برای پرینت ساده سیاه وسفید مبلغ 7000 تومان اعلام کرده است. پس چگونه می‌توان از تایپ 2000 تومانی حرف زد؟ حرف زدن از تایپ 1000، 2000، 5000 تومانی دقیقاً مصداق بارز برده‌داری نوین و خون تایپیست‌ها را در شیشه کردن هست! که متأسفانه برخی افراد و وبسایت‌ها این رویه را در پیش گرفتند!

 

لطفاً شما هم نظرات و پیشنهادات و تجربیات خودتونو در رابطه با تعرفه تایپ و شغل تایپیست‌ها از بخش پایین دیدگاه‌ها با ما و بقیه دوستان به اشتراک بگذارید و به ما بگویید به نظرتان این قیمت‌هایی که الان در بازار برای تایپ هست آیا قیمت‌‌های واقعی هست یا نه؟ و چه راهکاری برای رفع این معضل تعرفه تایپ پیشنهاد می‌کنید؟

 

26 پاسخ

 1. سلام دوستان عزیز مشکل از خودمون هست متأسفانه بعضیا برای اینکه کار رو خودشون بگیرند قیمت رو پایین میگیرند یا بخاطر اینکه مشتری رو اسیر خودشون کنند و نتونه جایی دیگه بره میان برای کارهای کافی نتی مثل ثبت نام ها و …. رمز عبوری بهش میدن تا بتونه جایی دیگه بره من خودم چون تازه اومدم تو این کار متأسفانه با این مشکل مواجه هستم که بعضیا اصلا رمزهای عبورشون رو همراهشان ندارند و مجبورم بگم بهشون برن جایی که قبلاً رفتن نکنید این کارها رو ما هم اجاره و مالیات میدیم بخدا درست نیست

 2. همیشه بودن کسانی که کار تایپ رو با قیمت پایین تر انجام میدن اما به چه قیمتی ؟!
  کار تایپ اونقدر طاقت فرسا هست و مشکلات بعدش اونقدر زیاده که بعضی از افراد اصلا به این موضوع فکر نمیکنن و فقط قصدشون انجام کار به هر قیمتی هست.

  1. دقیقا همینطوره و خودمون هوای خودمونو نداریم.
   من برای خیلی از همکارا تعرفه رو می‌فرستم و تنها واکنششون اینه که: واییییی چقدر گرون من صفحه ای ۴ تومن میگیرم.
   آخه عزیز من واقعا ارزشش رو داره؟

  2. خب عزیز مشکلی نیست این همه کار، کارتو عوض کن کارهای ساده مثل کارگری، بنایی، نجاری، گچکاری، سنگ کاری،نصب آسانسور، برقکاری، رفتگری …. انتخاب کن که راحته انجام بده. ما ادمای ناشکری هستیم که همیشه از وضعیت مینالیم

   1. واقعا شعور چیز خوبیه ! شما نمیخواد کارگری کنی اما لطفا فقط برای یک ساعت کارگری کن و یک ساعت هم تایپ انجام بده و باهم مقایسه کن ! خواهی فهمید شعور چیست و تفاوتش با شمایی که فقط حرف میزنید چقدر است! و این دقیقا شمایی که ناشکر هستی و قدر تایپیست هایی مثل من رو نمیدونی ، واقعا برات متاسفم

 3. جالبه کامنتها رو میخونم خندم میگیره از کسانی که فکر میکنن نرم افزارها میتونن کار دست و انجام بدن، من خودمم محققم و همیشه کار برای تایپ و ویرایش دارم اینقدر تایپیست ها اذیت کردن که برای خواهر زادم لپ تاپ خریدم و بهش ویراستاری و یاد دادم و حالا با خیال راحت کارهارو میفرستم براش، اینو بدونید هرگز نرم افزارها نمیتونن جای ادم رو بگیرن ما بارها فایل پی دی اف رو با پرداخت پول تبدیل کردیم به ورد و ساعت ها برای ویرایشش وقت گذاشتیم پس خیلی فرق نداره خیلی وقتها با این جمله روبه رو ایم که مگه چکاری داره؟؟؟ الان کلی نرم افزار هست کع این کارو انجام میده خب اگه انجام میده چیکار ما دارید؟؟؟؟

 4. سخت ترین کار همان تایپ درست است. آنهایی که ۱۰۰۰تومن در برخی سایت ها نوشتن کلاهبردارن. آدامس شده ۱۰ هزار تومن. من ۲۸ سال مدیر انتشارات نوین پویا هستم. قیمت تایپ الان با فونت ۱۴ قاعدتا ۷۰۰۰تا ۱۰۰۰۰تومن فارسی البته تعداد زیاد باشه و بدون غلط معقولانه است. برخی سایت ها کلاهبردارن وقتی وارد کار میشید می بینید همان ۵۰۰۰تا ۷۰۰۰تومن . خودشان یه معیارهایی درست کردن اگه یکی ندونه فکر می کنه دانای کل هستن. یه صفحه ریاضی براشون فرستاده بودم محاسبه کردن شد ۱۰۰۰۰۰تومن در حالیکه خودم ۱۰ دقیقه انجام دادم.
  یه مشت هم کلاهبردار هستن که از تایپیست پول میگیرن که فایل بهشون بدهند. یه بار بهشون گفتم کدام آدم عاقلی باید تایپ کنه پول هم بده.
  الان هم اوضاع کتاب زیاد خوب نیست و تایپیست ها هم بیکارن.

  1. در این عصر هنوز اینجا کسایی هستن ک از تایپ و کار سخت حرف میزنن.. دیگه تایپیست شغل کاذبی هست و اونایی و این کارو انجام میدن باید به فکر کار دیگه ای باشن.. نرم افزارهایی هست ک کار رو خیلی راحت کرده.. و نیازی به اونهمه کار طاقت فرسا نیست.. همچنانکه در بیشتر ادارات الان تایپیست کلا از رسته شغلی حذف شده و کارشو داده به یک میکروفون و یک نرم افزار

   1. استفاده از میکروفن یا عکس گرفتن و تبدیل به متن برای یک یا دو صفحه جواب میده ولی برای بیشتر از اون نمیشه استفاده کرد چون جابجایی در متن اتفاق می‌افته و زمان زیادی برای صفحه آرایی و ویراستاری باید صرف بشه و نکات ویرایشی که خیلی مهم هستند رو نرم افزار ها انجام نمیدن. و کار به تمیزی کاری که تایپیست انجام میده با ویرایش ابتدایی حتی اگر انجام بشه در نمیاد.

 5. سلام وقت بخیر
  متاسفانه افرادی ک با قیمت پایین تایپ میکنند پر از غلط املایی و با فونت درشت و فاصله خط بیشتر و حتی فاصله حاشیه بیشتر انجام میدن و تعداد صفحات رو زیاد میکنند و خود این موضوع باعث افزایش قیمت میشه اما چون قیمت اولیه رو کم اعلام میکنند مردم گول میخورن
  هیچ نظارتی هم وجود نداره فقط کسی ک قانونی کار میکنه جریمه میشه ولی اونها هیچ

 6. چرابرابعضی کارها مثلا دهن یه راننده تاکسی شهری رو که یه روزی یه بارهزارتومان کرایه بیشترازمسافرش گرفته می‌گردن پیداش میکنن ودهنش روسرویس میکنن.وخیلی موضوعات درپیتی دیگه.اما نمیتونن مسوول یامسوولانی که کارشون اینه .این قبیل افرادنرخ خراب کن رو پیداکنن وپیجشون روبایکوت کنن؟

  1. من خودم ارزان کار نمی‌کنم و حتی اگر لازم باشد کارگری می‌کنم ولی ارزان تایپ نمی‌کنم چون خیلی خسته کننده است!

 7. بله… ممنون از عوامل این سایت محترم… و نظرات دوستان… دیگه گفتنی ها رو دوستان گفتند و به نظر من یک تایپیست حرفه ای هر چقدر هم توی این بازار رقابت قرار می گیره نباید ارزش کار خودش رو پایین بیاره… و نباید ارزون کار کنه… این نظر منه…

 8. سلام
  خداکنه حرفه‌ای تایپیست ها بشنوند و یه فکری به حالشون بردارند
  تایپ کردن یک مسئله هست مخصوصا اگر دستنویس باشه یا به صورت فایل بفرستن تایپ برای تایپیست خسته کننده و سخت می شه
  چقدر وقت می گیره بعضی کمبودها و نقص هایی که طرف به اون توجه نکرده برطرف کنی چند بار فایل اصلاح و ارسال و دریافت بشه تا کار تموم بشه
  گاهی بعد از پایان تایپ اطلاع می دن که تعدادی از صفحات باید حذف بشه
  بعد از این همه دردسر وقتی هزینه رو با کلی ملاحظه بهشون اعلام می کنی
  بعضی بی انصاف ها شروع می کنن به جروبحث به قصد کم کردن قیمت تایپ

 9. بابا الان تایپ صوتی و تایپ خودکار اومده خودت با کمترین سوادی متن رو مثل برق رگباری می‌خونی تایپ می‌کنه. همه هم دارن بیاد میگیرن
  به زودی بازار کسب کارمون جمع میشه
  فقط تایپ ریاضی و فرمول‌ها
  و کمی تنظیم جدول ها و شعرها میمونه

  کلا خیلی اوضاع خیطه

  1. محمودآقای عزیز… درسته که تایپ صوتی اومده و می تونن با خوندن تایپ کنن… ولی هیچ تایپ صوتی نمی تونه ویرگول، نقطه، اینتر، و خیلی از علائم دیگه رو تایپ کنه و در نهایت خود شخص باید همه این کارها رو انجام بده و مرتب کنه… و چون ناشیه می زنه کل مطلب رو چه از لحاظ فونت، چه از لحاظ فاصله سطر، و خیلی موارد دیگه ویراستاری خراب می کنه و در نهایت باز مجبوره بره سراغ یه تایپیست حرفه ای… پس خواهشاً کار خودت رو دست کم نگیر.

  2. تایپ های نرم افزاری اشتباه زیاد داره،چون هم درک صحیح کلمه برای بعضی نرم افزارها مشکله و هم خیلی کلمات به درستی تلفظ نمیشن،اشتباه نکنید،تایپیست حرفه ای همچنان لازمه

 10. سلام و تشکر بخاطر مطلب مفیدتون
  نزدیک 20 سال از زمانی که تایپیست شدم می‌گذرد، ولی چند سالی است که دیگر تایپ نمی‌کنم. ولی تجربه‌ای که دارم این است که اگر تایپیست‌‌ها به قیمت پایین‌تر کار نکنند کس دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد و هر کسی که متنی دارد، نیازمند به تایپ دقیق و سریع و اصولی دارد، خصوصا اگر متن دستخط باشد، تبدیل گفتار به نوشتار یا چیزهای دیگر جای تایپیست را نمی‌گیرد. تایپ اگر خوب و درست باشد بقیه مراحل کتاب هم درست پیش می‌رود.
  تایپیست شأن بالایی دارد، شما شأن خود را حفظ کنید و جوری قیمت‌گذاری کنید که مثلا روزی اگر 80 صفحه تایپ می‌کنید برای شما بصرفد، بعنوان شغل اصلی نگاه کنید، قیمتی که این سایت مشخص کرده، صفحه‌ای 20 تومن بنظرم خوبه، کار تایپیست خیلی سخته و زحمت داره، چشم و کمر و دست و فکر همه درگیر هستند، این را هم به یاد داشته باشید که همیشه نمی‌توانید مثل زمان جوانی تایپ کنید.
  خلاصه مطلب اینکه اگر در این اوضاع و گرانی، کار تایپ با قیمتی که مد نظر دارید و بعنوان شغل اولتان، برایتان می‌صرفد کار کنید، اگر نه بروید سراغ کار دیگر، و وقت و جان خود را با قیمت‌های ارزان هدر ندهید و بازار را هم خراب نکنید.
  موفق باشید

  1. دقیقا درست میفرمایید الان من یک و ماه و نیم درگیر کار تایپ برای یه بنده خدایی بودم که ایشون استاد کنکور هم هستن
   سر قیمت به توافق نمیرسیم چون میگن جای دیگه می‌تونستن ارزونتر انجام بدن
   واقعا دست و کمر نمونده برام سر تایپ این کارا
   کاش رعایت کنن بقیه

   1. سلام هزینه همون قسمتی که انجام دادید رو بگیرید به این صورت که کار را تحویل ندید تا حداقل نصف هزینه را بگیرید و بعد هم بهشون بگید حتما ببرن جای دیگه انشاالله که موفق باشن اون استاد کنکور

    کارت که خوب باشه بدون مشتری نمیمونی

 11. سلام ممنونم از همدردی شما
  سالهاست که این مسئله وجود دارد و حتماً باید یک فکری برای رساندن تایپ به قیمت اتحادیه بشود.

 12. سلام من هم تایپیست بودم ، سختی کار تایپ زیاد است و چقدر خوب همه با هم به نرخ اتحادیه کار کنیم ، متاسفانه کسانی که تایپ را صفحه ای 500 تومان می گیرند خودشون تایپ نمیکنند ، دیگران هم تا جایی میتونند تایپ کنند بعد از آن به دلیل دستمزد کم انصراف میدهند

 13. بالاخره یه سایت پیدا شد حرف دل تایپیست ها رو زد ممنون از شما امیدوارم یه نرخ ثابت برای هرسال ثبت شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های مرتبط